Kompostovanie - novinka???

Podľa „Stanoviska Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru“ sa v EU ročne vyprodukuje od 76,5 do 102 Mt biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý je zahrnutý  v zmesovom komunálnom odpade. V záujme zníženia produkcie skládkového plynu zo skládok odpadov a v záujme zníženia globálneho otepľovania prostredníctvom redukcie týchto plynov, stanovila EU smernicou 1999/31/ES o skládkach odpadu cieľ, znížiť skládkovanie biologicky rozložiteľného odpadu.

 

Naša obec nie je výnimkou. Kompostovanie nie je žiadna novinka, funguje  v mnohých záhradách snáď od nepamäti- ľudia už v minulosti uskladňovali lístie, burinu či rastlinné zvyšky z kuchyne v kompostoch. Novinkou pre niektorých je snáď možnosť kompostovať aj v rámci domácností bytových domov. Stále viac sídlisk v mestách sa zapája do tejto iniciatívy, kde sa domácnosti dobrovoľne zapájajú do zberu bio odpadu a ten vynášajú pred bytovku do pripraveného kompostéru. O ten sa stará zaškolená osoba. Základný predpoklad úspechu je tiež vzdelávanie a osveta domácností. Je dôležité sypať do kompostéru len vhodné suroviny. Niektoré domácnosti dokonca využívajú aj vlastné kuchynské kompostéry tzv. vermikompostéry, kde všetku prácu urobia kalifornské dážďovky.

 

Samozrejme, nie každý by chcel mať doma červích kamarátov. Nenásilnou a komfortnou metódou je jednoducho separovať bio odpad do zvláštnej nádoby, a potom jednoducho nádobu vysypať do kompostéru vonku. V našej obci zvolili práve tento spôsob na zníženie množstva bio odpadu, ktorý zvyčajne končí v komunálnom odpade.  Každému občanovi zapožičala obec 10 litrovú nádobu a 25 odpadkových sáčkov, ktoré sú špeciálne určené na kompostovanie. Taktiež každý dostal vytlačené pokyny s informáciou, čo do kompostu patrí a čo nie. No sa nám už stačí vyniesť vrecko z bioodpadom von do kompostéru. Tak isto ako vynášam to obyčajné do čierneho kontajnera. O kompostér sa v našom prípade nemusíme starať, obec na to vyčlenila vyškoleného človeka.

 

Samozrejme, aj mne ako prvé blyslo hlavou – ďalšie vedro v kuchyni..... a to separujem plasty, papier, konzervy, tetrapak.....hm, no za skúšku nič nedám....

Separujem už týždeň. Za šesť dní sme ako štvorčlenná rodina naplnili prvý 10 litrový sáčok. To predstavuje za našu rodinu 520 litrov bioodpadu ročne, za našu bytovku s 23  domácnosťami je to 11 960 litrov bioodpadu ročne. Hm, ako jednotlivec možno nespravím veľa, ale ako skupina, už je to dosť. A čo potom celá obec.....celý kraj. No nestojí to za zamyslenie?

 

A či mi ten odpad doma smrdí? Vrecko vždy zatváram, tak že nie. Určite menej ako ten bežný. Či mi to vedierko navyše v mojej malej kuchyni zavadzia? Som prekvapená, ale nie. A vždy ho viem strčiť do skrinky, kde mám schovaný  ten „klasický“ smetný kôš. No a čo sáčky. Nuž áno, cena je tiež trochu vyššia ako pri tých bežných, ale ak si dáte trochu práce, a pohľadáte na internete, tak určite nájdete sáčky aj za prijateľnú cenu. Nehovoriac o tom, že sa dajú kúpiť aj v bežných potravinových obchodných reťazcoch.

 

Takže dúfam, že niekoho môj článok inšpiroval, prípadne povzbudil, že v tom kompostovaní nie je sám, že nás je viac. Tak vám želám veľa chuti do separovania.

Žiadne komentáre

Add a Comment